hlavná strana
 
 
Kórejský a Japonský celadón
 
korejskyKórejský celadón je zvyčajne svetloružový, zelený, až zelenomodrý a zdokonalil sa najviac v období 10 až 11 storočia. Svoj zenith dosiahol kórejský celadon v období 12 až 13 storočia, ale neustále výboje a vpády Mongolov a budhistické prenasledovania zo strany vládcov dynastie Yi zničili ďalší postup a zdokonaľovanie techniky.

japonskyTradičný kórejský celadón mal detailne vypracovaný povrch a zameriaval sa na podobné zdôrazňovanie malých častí. Boli využívané aj kontrastné farby hliny, na ktoré sa potom glazúra aplikovala. Výroba hlineného predmetu pomocou hliny, ktorá je vrstvená a rôzne odtiene ju z prvú robia jednofarebnou, naberá na atraktivite a rôznofarebnosti, kde sa do nej vyrezávajú detaily a práve tie sa potom glazurujú.

Dnes sa modernizácia v keramike venuje aj celadónu a za použití moderných technológií a ľudskej sily sa dá opäť hovoriť o zlatom veku celadónu. Dnes aj za menšiu dobu sa stihne vytvoriť ozajstný skvost keramiky, s postupom, ktorý sa nejako extrémne od toho minulého nezmenil.

Pecová technika, ktorá sa do Japonska priviezla z Číny v začiatku 17 storočia inšpirovala aj kemariku Kjoto, ktorá začala celadón používať v priebehu 18 storočia.
 
Špeciálne pre neskorú dynastiu Ming s ich jasnou zelenou, sa v závislostí od japonských tradícií, do glazúry priplietla modrá, aj aj toto obdobie prinieslo vplyv čínskemu celadonu určitý čas používať modrú.

Japonci si modrý celadón a jeho výrobu uchovávajú dodnes

 

 

<

 

© 2009 práva vyhradené. Je zakázané ďalšie využívanie obsahu, ktorý je vlastný. / Snaženie na webe venovaná Maťke. Vyrobené pre L222. @Cirk