hlavná strana
 
 
Longquan
 
Longquan celadon (龙泉青磁) je pôvodný čínsky celadón, toto označenie nesie pre svoju nezameniteľnosť a kvalitu. Keramika je vyrábaná v peciach v oblastiach Longguan, ktoré sa nachádzali v prefektúre Lishui v juhozápadnej provincii Zhejiang. V celej oblasti je miest, kde je možné keramiku vypaľovať je asi dvesto. A pritom táto oblasť patrí medzi najstaršie a medzi tie s najbohatšou kemarickou minulosťou v celej histórií Číny.

Celá oblasť mala bohatú históriu produkcie keramiky. S najväčším rozkvetom sa však začalo až počas Piatich dynastii a počas obdobia Severného Songu. Longquan bolo veľkou súčasťou vývoznej ekonomiky Číny. Celadón sa vyvážal takmer do celého vtedy známeho sveta a pre jeho žiadanosť aj obchod s ním prosperoval. Táto časť trhu bola dokonca takmer 500 rokov najsilnejšou zložkou ekonomiky vývozu.

Počas dynastie Ming sa tradície tovaru Longquan rozdelili na „hlavného staršieho brata“ a ďalších „mladších bratov“. Starší brat, technika Geyao obsahovala aj praskanie glazúry, čo dotvorilo keramike efekt vysoko cenený medzi zberateľmi po celom svete.

Celadón z Južnej Songy je najbohatší svojou škálou tvarov, vzorov. Japonskí majstri a zberatelia si ho vážia najmä pre modrú farbu, označovanú tiež pojmom „kinutaseiji“. Čínsky zberatelia sa tešia obľube Longquan celadónu a aj preto vytvorili vlastný slovník, ktorý sprehľadňuje orientáciu vo svete keramiky a celadónu. 

Po období Južnej Songy keramika ochudobnela, stratila na svojej kráse a znížila sa aj kvalita výroby.

Vďaka archeologického výskumu však vieme aj to, že kvalitná keramika sa vyrábala aj v počiatkoch časov po vpáde Mongolov

 

 

 

© 2009 práva vyhradené. Je zakázané ďalšie využívanie obsahu, ktorý je vlastný. / Snaženie na webe venovaná Maťke. Vyrobené pre L222. @Cirk